لیست قیمت لوله فولادی برق گالوانیزه سرد و گرم 1403

تاریخ به روزرسانی : 1403/02/29

سایز درجه یک قابل خمکاریدرجه دو غیر قابل خمکاریمشکیگالوانیزه گرم
PG 13/5360/000250/000370/000575/000
PG 16380/000280/000390/000620/000
PG 21490/000380/000500/000800/000
PG 29700/000645/000660/0001/100/000
PG 36880/000820/000920/0001/500/000
PG 481/130/0001/000/0001/180/0002/000/000

لوله فولادی برق گالوانیزه چیست؟

لوله فولادی برق گالوانیزه یا لوله کاندوییت conduit لوله‌ای است که با استفاده از فولاد نرم ساخته می‌شود و برای هدایت و محافظت از سیم‌کشی برق سازه‌ها و ساختمان‌ها کاربرد دارد. در واقع لوله فولادی برق عملکردی شبیه به روکش دارد و از سیم‌ها و کابل‌هایی که از داخل آن عبور کرده‌اند، در مقابل هر گونه آسیبی محافظت می‌کند. انواع مختلف این محصول شامل لوله فولادی برق گالوانیزه آبکاری گرم، لوله فولادی برق گالوانیزه سرد و لوله برق گالوانیزه فابریک در قسمت‌های مختلف ساختمان‌ها و سازه‌ها کاربردهای زیاد دارند. در این مطلب قصد داریم اطلاعات جامع و کاملی را درباره ویژگی‌ها، انواع، کاربردها، مزایا و عوامل تاثیرگذار روی قیمت لوله فولادی برق و همچنین نکات مهم در زمان خرید این محصول در اختیار شما قرار دهیم.

لوله فولادی برق چیست؟

لوله فولادی برق که با نام های لوله کاندوئیت یا لوله گالوانیزه برق نیز شناخته می شود.در یک ساختمان یا سازه برای انتقال سیم و کابل برق و همچنین محافظت از کابل ها در برابر ضربه , رطوبت , بخارات شیمیایی و جوندگان به کار برده می شود و کلیه سایز های لوله فولادی برق بر حسب استاندارد pg می باشد و در سایز های

  pg 13/5 , pg 16 , pg 21, pg 29, pg 36 ,pg 48 قابل عرضه می باشد .

کاربرد لوله فولادی برق گالوانیزه

لوله فولادی برق، استوانه‌ای است که با استفاده از فولاد گالوانیزه‌ شده تولید می‌شود و مجرا و پوششی بسیار مناسب برای عبور سیم‌ها و کابل‌ها به شمار می‌رود. در سیستم‌های برق‌رسانی برای عبور دادن سیم‌ها و کابل‌ها از روش‌های گوناگونی استفاده می‌شود که از بین آن‌ها پرکاربردترین و بهترین روش‌ استفاده از لوله‌های فولادی برق گالوانیزه و متعلقات مربوط به آن‌هاست. در پروژه‌های مختلف ساخت‌‌وساز شامل ساخت مراکز درمانی و بیمارستان‌ها، هتل‌ها، کارخانه‌ها، پالایشگا‌ه‌ها، ساختمان‌های تجاری و ساختمان‌های مسکونی سیستم برق‌رسانی یکی از قسمت‌های بسیار مهم محسوب می‌شود.

استاندارد بودن سیستم برق‌رسانی در جلوگیری از بروز خطرات احتمالی تاثیر به‌سزایی دارد. با کمک لوله کاندوییت یا همان لوله فولادی برق گالوانیزه می‌توان سیستم‌ برق‌رسانی پروژه‌های مختلف را به بهترین شکل ممکن انجام داد. کابل‌های برق با کمک لوله‌های فولادی برق گالوانیزه در نقاط مختلفی از ساختمان مانند سقف، دیوار یا به حالت مدفون در کف زمین، مسیریابی و هدایت می‌شوند.

اولین کاربرد لوله‌های گالوانیزه، در سیستم توزیع برق است. از این لوله‌ها، برای توزیع برق و انتقال آن استفاده می‌کنند. این نوع از لوله‌ها، همچنین می‌توانند از کابل‌ها در برابر شرایط محیطی و عوامل جوی، محافظت کنند.

ویژگی های لوله فولادی برق

از مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول می‌توان به مواردی مانند استحکام بسیار بالا در برابر ضربه، فشار و شرایط مختلف محیطی، مقاومت در مقابل خوردگی و اکسیدشدن، تولیدشدن طبق استاندارد ایمنی UL6، طول عمر بالا، زیبایی ظاهری، امکان بازیافت و ساختار یکپارچه اشاره کرد.

یکی دیگر از ویژگی های این لوله ها خمکاری آسان توسط دستگاه لوله خم کن در محل اجرا می باشد و همچنین قرار دادن یا تعویض سیم و کابل ها را آسان می کند و یکی دیگر از ویژگی های آن محافظت از ضربه , رطوبت و جوندگان می باشد.

انواع لوله فولادی برق

برای تولید لوله‌های فولادی گالوانیزه برق از ورق روغنی استفاده می‌شود. سپس پوششی محافظ از جنس فلز برای افزایش مقاومت ورق روغنی در مقابل خوردگی و زنگ زدن روی سطح آن قرار می‌دهند تا به‌اصطلاح گالوانیزه شود. انواع لوله گالوانیزه برق یا لوله کاندوییت‌ با استفاده از سیستم لوله خم کن شکل داده می‌شوند‌‌. این قابلیت در کنار ویژگی‌هایی مانند میزان استحکام و استقامت، ثبات طولانی مدت و پایداری باعث شده است که لوله‌های فولادی برق گالوانیزه به‌عنوان محصولاتی مشهور شناخته شوند. در ادامه این بخش با انواع لوله گالوانیزه برق آشنا خواهید شد.

لوله برق فولادی در مدل و انواع مختلفی قابل عرضه می باشد که به شرح زیر می باشد:

لوله فولادی برق گالوانیزه سرد :

این مدل اغلب در داخل سوله ها و شهر هایی با رطوبت صفر استفاده می شود. یکی از انواع لوله‌های برق گالوانیزه که برای تولید آن از روش الکتروگالوانیزاسیون استفاده می‌شود، لوله فولادی برق گالوانیزه سرد نام دارد. این لوله را با نام لوله مبلی نیز می‌شناسند. در تولید این محصول، محلول حاوی آب و نمک یا محلول اسیدی حلوی آب نمک روی سطح لوله فولادی به عمق 15 میکرون اسپری می‌کنند. به این فرآیند روش الکترولیز گفته می‌شود. اسپری کردن محلول روی سطح لوله باعث افزایش مقاومت آن در مقابل زنگ زدگی نخواهد شد؛ اما سطح لوله را صاف، صیقلی و ظریف نشان می‌دهد. لوله‌های فولادی برق گالوانیزه سرد به‌دلیل برخورداری از ویژگی‌هایی مانند مقاومت و انعطاف‌پذیری بالا، بیشتر برای کابل‌کشی سازه‌های صنعتی یا در سطوح بالای ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی کاربرد دارند.

لوله فولادی برق گالوانیزه گرم :

این مدل به لوله گالوانیزه آبکاری عمقی داغ نیز معروف می باشد و با توجه به آبکاری شدن و فلز روی در شهرهای رطوبتی و محیط های بیرونی به کار برده می شود. یک نوع لوله فولادی برق که در تولید آن آبکاری عمقی گرم به‌‌کار رفته است، لوله فولادی برق گالوانیزه آبکاری گرم نام دارد. این محصول بیشتر در مناطقی کاربرد دارد که میزان رطوبت بالاست و احتمال ریزش باران روی لوله‌ها زیاد است. این نوع لوله‌های فولادی برق گالوانیزه در مقابل رطوبت، زنگ‌زدگی و سایر عوامل محیطی مقاومت بالایی دارد. این محصول با ضخامت‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در برخی از مکان‌ها که انتهای آن باید به تابلو برق یا شبکه تقسیم وصل شود، نیاز به اتصال دارد. برای معرفی اتصال لوله‌های فولادی برق گالوانیزه آبکاری گرم، از عدد استاندارد PG استفاده می‌کنند. برای انتخاب اتصالات باید به قطر خارجی لوله گالوانیزه توجه شود. سایز اتصالات این نوع لوله بین عدد PG-11 تا عدد PG-48 است. لوله‌های گالوانیزه گرم بیشترین کاربرد را در کابل‌کشی درون زمین دارند.

لوله فولادی برق گالوانیزه فابریک :

این مدل به صورت کارخانه ای تولید می گردد و ضخامت فلز روی کمتری نسبت به لوله آبکاری گرم دارد. به لوله گالوانیزه‌ای که برای تولید آن از ورق گالوانیزه کارخانه‌ای استفاده می‌شود، لوله فولادی برق گالوانیزه فابریک می‌گویند. در تولید این نوع لوله فولادی برق برای شکل‌دهی ورق گالوانیزه و تبدیل کردن آن از حالت مسطح به لوله از دستگاه‌های رول‌فرمینگ استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد لوله‌های فولادی برق گالوانیزه این است که هم داخل لوله و هم سطح خارجی آن گالوانیزه است. ضخامت لایه بیرونی لوله‌های فولادی فابریک از لوله‌های فولادی آبکاری گرم کمتر است. این لوله‌ها در ساخت سازه‌های فلزی مانند سازه گلخانه، پایه فنس، دکل‌های مخابراتی و حصارکشی نیز کاربرد دارند.

لوله فولادی برق گالوانیزه مشکی :

این مدل با توجه به زیبایی ظاهری اغلب در نما استفاده می شود. این‌گونه لوله‌های فولادی برق، به‌واسطه رنگی که آن‌ها را پوشش داده است، در مقابل خوردگی، مقاوم هستند. لوله فولادی برق سیاه، می‌تواند در قسمت‌های داخلی تأسیسات و داخل بتن‌ها به‌کار گرفته شود. در استفاده از آن‌ها، باید این نکته را موردتوجه قرار دهید که در تماس مستقیم با زمین، به‌کار گرفته نشوند. استفاده از آن‌ها، همچنین در محل‌هایی که رسوخ عوامل خوردگی و فرسودگی فلز، زیاد است، قانونی نیست.

لوله‌های برق سیاه، در محل‌های مرطوب یا در بیرون از ساختمان، اجازه نصب و راه‌اندازی ندارند. در این محل‌ها، باید از لوله‌های فولادی گالوانیزه گرم استفاده شود. همچنین، لوله‌های برق موجود در سقف‌های کاذب، قابل‌نصب بر روی رابیتس نیستند. این نوع لوله‌ها، صرفاً از روی سقف اصلی، عبور می‌کنند.

در مسیر لوله‌کشی‌های روکار و در مکان‌هایی با رطوبت بالا مانند، داخل ساختمان‌ها، استفاده و نصب این نوع لوله‌ها، به‌گونه‌ای است که میان لوله‌های برق، جعبه‌ها و دیگر لوازم جانبی، با دیوار یا بخش اتکایی، حداقل ۶ میلی‌متر فاصله وجود دارد.

نکته مهم : نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که هر یک از انواع لوله فولادی برق با توجه به محل اجرا و شهر مورد نظر قابل استفاده می باشد.

تفاوت لوله فولادی برق گالوانیزه سرد و گرم

کاربردها و خواص لوله فولادی برق گالوانیزه‌ سرد، متفاوت از گالوانیزه گرم است. حتی قیمت این دو نوع لوله نیز تفاوت دارد. در ادامه، تفاوت‌های این دو نوع لوله را شرح می‌دهیم:

 • سطح لوله گالوانیزه گرم، به نسبت لوله گالوانیزه سرد، براق‌تر است.

 • ضخامت گالوانیزه گرم نسبت به نوع سرد آن، بیشتر است.

 • تراکم پوشش گالوانیزه گرم، بیشتر از نوع سرد است.

 • گالوانیزه گرم، راحت‌تر تولید می‌شود.

 • قیمت لوله گالوانیزه گرم نسبت به سرد، بیشتر است.

 • سطح لوله گالوانیزه سرد، زبری بیشتری دارد.

 • خواص مقاومت گالوانیزه سرد نسبت به گرم، کمتر است.

 • گالوانیزه سرد، از خاصیت ضد خوردگی کمتری برخوردار است.

 • طول عمر لوله گالوانیزه گرم نسبت به نوع سرد آن، بیشتر است.

انواع لوله فولادی برق بر اساس سایز و قطر

سایز لوله‌های برق گالوانیزه معمولا از نظر طول و قطر مورد بررسی قرار می‌گیرد. طول این محصولات معمولا 3 یا 6 متر است؛ اما با‌توجه‌به اینکه تقاضا برای خرید لوله فولادی برق سه‌ متری بیشتر است، اکثر شرکت‌هایی که در زمینه تولید این نوع لوله مشغول فعالیت هستند، آن‌ها را با طول سه‌ متر تولید و وارد بازار می‌کنند. قطر این لوله‌ها نیز با‌توجه‌به هدف از لوله‌کشی بین سایز PG11 تا سایز PG48 متغیر است. قطر لوله رابطه مستقیمی با قیمت آن دارد. لوله‌های فولادی برق گالوانیزه با قطر بیشتر همواره گران‌تر به فروش می‌رسند؛ زیرا قادر به حفاظت از حجم بیشتری از سیم‌ها و کابل‌های برق هستند. قطر خارجی این نوع لوله نیز به ترتیب 18.6 میلی‌متر، 20.4 میلی‌متر، 22.5 میلی‌متر، 28.3 میلی‌متر، 37 میلی‌متر، 47 میلی‌متر و 59.3 میلی‌متر است.

متعلقات لوله فولادی برق

گلند:

یکی از اتصالات لوله‌های برق گالوانیزه، گلند فلکسی است. این محصول با نام‌های گلند تک پیچ و گلند دو پیچ هم شناخته می‌شود. از انواع گلند، برای اتصال لوله فولادی گالوانیزه برق به لوله فلکسی و تابلو برق یا جعبه تقسیم برای افزایش ایمنی کابل‌ها در مقابل لرزش و ضربه استفاده می‌شود که در سایز های 11 الی 48 تولید و عرضه می گردد.

بوشن فیتینگ :

نوع دیگری از اتصالات که برای تغییر مسیر کابل‌کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد، فیتینگ (Fittinge) یا کانکشن نام دارد. این محصول به‌صورت فشاری روی لوله فولادی برق گالوانیزه قرار می‌گیرد و باعث وصل آن به قطعات دیگر می‌شود‌. از مهم‌ترین کاربردهای فیتینگ می‌توان به اتصال دو شاخه لوله فولادی برق به یکدیگر بدون رزوه، اتصال لوله به باکس، اتصال لوله فولادی گالوانیزه به لوله فلکسیبل و اتصال آن به قوطی کلید اشاره کرد.

هد بوشن :

یکی دیگر از اتصالات مورد نیاز برای لوله‌های فولادی برق گالوانیزه هد بوشینگ (سرلوله) است‌. این قطعه با وصل شدن به ابتدا یا انتهای لوله از کابل‌ها در مقابل ساییدگی جلوگیری می‌کند. درواقع مهم‌ترین کاربرد قطعه هد بوشینگ این است که با قرار گرفتن در سر لوله مانع از وارد شدن آسیب به عایق کابل‌ها و سیم‌های خارج شده از سطح مقطع لوله می‌شود.

بوشن:

این قطعه به صورت استوانه ای شکل از داخل متناسب با سایز لوله رزوه داده می شود که متناسب با لوله کشی دو سر لوله فولادی برق را به یکدیگر اتصال می دهد تا لوله کشی ادامه یابد. بوشن لوله فولادی برق در سایزهای 13/5 الی 48 در دو مدل آبکاری سرد و گرم تولید می شود که هر کدام متناسب با وضعیت آب و هوایی و نوع لوله سرد یا گرم مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول به علت سهولت و سرعت بخشیدن و منظم کردن لوله ها از جایگاه مهمی برخوردار می باشد.

براس بوش:

براس بوشن یا همان براز بوشن یک قطعه استوانه ای است که یک سر آن حدیده کاری شده تا با بوشن لوله فیکس شوند و اغلب به صورت برنجی تولید می گردد و برای فیکس کردن لوله فولادی برق به جعبه تقسیم و قوطی کلید فلزی و تابلو برق مورد استفاده قرار می گیرد . این محصول در اندازه های مختلفی در سایزهای 13/5 الی 48 در بازار عرضه می شوند.

سه راهی درب دار :

در راستای کابل کشی و لوله کشی برق از قطعاتی باید استفاده کنیم که هر کدام در نوع خود دارای اهمیت است که یکی از این قطعات سه راهی درب دار لوله فولادی برق می باشد. سه راهی درب دار یکی از قطعاتی است که در بسیاری از مراحل لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد. در مواردی که نیاز به انشعاب و تغییر زاویه در لوله کشی باشد از این قطعه استفاده می شود که باعث ادامه پیدا کردن مسیر لوله کشی در سه زاویه مختلف می شوند.

انتخاب لوله فولادی برق گالوانیزه برای چه زمانی مناسب است؟

با استفاده از تجهیزات متنوعی شامل لوله‌های پی‌وی‌سی، سینی‌های کابل، نردبان‌های کابل و لوله فولادی گالوانیزه می‌توان از کابل‌های برق پشتیبانی کرد؛ اما به‌ نظر شما چه زمانی باید از لوله‌های فولادی برق گالوانیزه برای هدایت کردن، مسیریابی، پشتیبانی و حمایت از سیم‌ها و کابل‌های برق استفاده کرد؟ آیا در تمام پروژه‌ها امکان بهره‌مندی از این نوع لوله‌ وجود دارد یا باید از قاعده و قانون خاصی پیروی کرد؟

در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که سینی‌ها و نردبان‌های کابل، جزو تجهیزاتی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توان حجم بالایی از سیم‌ها و کابل‌ها را به‌صورت یکجا حمل، هدایت و مسیریابی کرد. این در حالی است که لوله‌های فولادی برق گالوانیزه فقط برای هدایت و مسیریابی تعداد محدودی از سیم‌ها و کابل‌ها طراحی و تولید شده‌اند؛ بنابراین در زمان انتخاب تجهیزات مورد نیاز برای سیستم‌های برق‌رسانی حتما این نکته را مدنظر داشته باشید.

عامل دیگری که می‌تواند در انتخاب تجهیزات مورد نیاز برای هدایت، مسیربابی و پشتیبانی از کابل‌ها تاثیرگذار باشد، شرایط محیط است‌. یکی از قابلیت‌های مهم لوله فولادی گالوانیزه برق، این است که می‌تواند در حالت دفن‌شده هم مورد استفاده قرار بگیرد و کابل‌های برق را هدایت کند؛ اما سینی‌های کابل فقط برای استفاده و نصب در ارتفاعات گزینه مناسبی هستند.

در پروژه‌های ساخت‌وسازی که دارای معماری خاص و منحصربه‌فردی باشند، معمولا از لوله‌های فولادی برق گالوانیزه استفاده می‌شود؛ زیرا در معماری‌های خاص، کابل‌ها به تعداد زیادی تغییر جهت نیاز دارند. به‌طور‌کلی در زمان انتخاب تجهیزاتی مانند نردبان کابل، سینی کابل و لوله فولادی برق گالوانیزه، عواملی مانند تعداد کابل‌ها، تنش‌های محیطی و همچنین نوع سازه مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید.

استفاده از لوله فولادی برق گالوانیزه چه مزایایی دارد؟

با استفاده از این محصول در سازه‌ها، دکل‌های مخابراتی، مجتمع‌های صنعتی نیازمند به انتقال برق فشاری قوی، مجتمع‌های مسکونی، تجاری و اداری، انبارها، سوله‌های ورزشی، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، خیابان‌ها، بزرگراه‌های شهری و سایر مکان‌ها می‌توان از مزایای زیر بهره‌مند شد:

 • ساخته شدن با استفاده از باکیفیت‌ترین فلز

 • امکان نصب این محصول در فضاهای خارجی و داخلی

 • طول عمر بالا

 • ماندگاری زیاد

 • مقاومت در برابر آسیب حیوانات موذی

 • مقاومت بسیار بالا در مقابل آتش‌سوزی

 • مقاومت در برابر ضربه‌های فیزیکی و شکسته شدن

 • مقاومت بالا در مقابل اثرات مضر اشعه ماوراء‌بنفش

 • امکان باز و بسته کردن برای چند بار و استفاده مجدد

 • محافظت کامل کابل‌ها و سیم‌ها در برابر تداخلات الکترومغناطیسی

 • حفاظت از سیم و کابل به‌عنوان هادی‌های عایق‌دار در تاسیسات الکتریکی

 • جلوگیری از وارد شدن آسیب تصادفی به عایق سیم‌ها و کابل‌ها

 • کمک به نظم بخشیدن به سیستم‌های سیم‌کشی و کابل‌کشی

 • حفظ شکل لوله هنگام خم کردن

 • در دسترس بودن انواع اتصالات

 • پایین بودن هزینه‌های نگهداری

 • قابلیت نصب به‌صورت توکار و روکار

 • بالا بودن ظرفیت تحمل فشار

برای بهره‌مندی از این مزایا حتما باید باکیفیت‌ترین نوع این محصول را خریداری کنید.

چه عواملی قیمت لوله فولادی برق را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟‌

قیمت لوله فولادی برق گالوانیزه نیز مانند بسیاری از محصولات صنعتی به عوامل مختلفی بستگی دارد. از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار روی قیمت لوله‌های فولادی برق می‌توان موارد زیر را معرفی کرد.

نوسانات قیمت در بازار دلار

تغییرات قیمت دلار نه تنها قیمت لوله فولادی برق را تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد؛ بلکه به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در تمام بازارها تاثیرگذار است. تاثیر نوسانات دلار روی محصولات وارداتی به‌مراتب بیشتر است. به‌عنوان‌مثال قیمت‌های بازار فولاد و آهن با قیمت دلار تعیین می‌شوند. اگر قیمت دلار بیشتر شود، قیمت محصولات موجود در بازار فولاد و آهن هم بیشتر خواهد شد؛ اما اگر قیمت دلار کاهش یابد، مقاطع فولادی مانند لوله‌های برق گالوانیزه نیز با قیمت پایین‌تری در بازار معامله می‌شوند.

نرخ تورم

نرخ تورم و افزایش قیمت‌ها عامل دیگری است که قیمت لوله‌های برق را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در سال‌های اخیر نرخ تورم با سرعت بالایی رو به افزایش است. بازار فولاد و آهن نیز با افزایش نرخ تورم مجبور است که محصولات خود را با قیمت بالاتری در اختیار مشتریان قرار دهد.

تحولات سیاسی جهان

تحولات سیاسی اخیر جهان ازجمله جنگ بین کشورهای روسیه و اوکراین در قیمت جهانی فولاد و مقاطع فولادی ازجمله لوله برق تاثیر گذاشته است؛ علاوه‌براین سیاست‌های کشور چین در زمینه تولید و اقتصاد، اثر زیادی در تغییر قیمت مقاطع فولادی دارد. به‌عنوان‌مثال اگر چین تصمیم بگیرد که میزان تولید خود را کاهش دهد، بازار با کاهش عرضه مواجه شده و در اثر این اتفاق، قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در تعیین قیمت نهایی لوله‌ گالوانیزه، هزینه‌هایی است که به حمل‌ونقل این محصول مربوط می‌شود‌. اگر لوله‌ها وارداتی باشند، هزینه حمل‌‌ونقل مستقیم آن‌ها از خارج به داخل ایران محاسبه می‌شود. برای تولیدات داخلی نیز هزینه حمل‌ونقل مواد اولیه مورد نیاز برای تولید لوله‌ها به کارخانه و همچنین هزینه حمل‌ونقل محصولات تولید‌شده به محل مصرف نیز در قیمت نهایی تاثیرگذار خواهد بود. به‌‌عنوان‌مثال در سال 1401 با افزایش 35 درصدی هزینه‌های حمل‌ونقل برون شهری، قیمت انواع مقاطع فولادی دچار افزایش شد.

هزینه مربوط به تامین مواد اولیه

مواد اولیه‌ مورد نیاز برای تولید لوله برق عبارت‌اند از: سنگ آهن، فلزاتی مانند کروم و نیکل، ضایعات آهنی و … . با افزایش قیمت مواد اولیه، قیمت محصولات بازار فولاد ازجمله لوله‌های فولادی برق نیز افزایش می‌یابد. اگر به دلایل مختلفی با کمبود مواد اولیه مواجه شویم، قیمت مواد اولیه افزایش یافته و در اثر آن قیمت آهن و فولاد نیز گران‌تر می‌شود.

میزان عرضه و تقاضا

قانون عرضه و تقاضا را می‌‌توان به‌عنوان اصلی‌ترین اساس قیمت‌گذاری محصولات در بازارهای مختلف معرفی کرد. به‌عنوان‌مثال در فصل تابستان به‌دلیل افزایش تعداد پروژه‌های ساخت‌وساز، میزان تقاضا برای خرید مقاطع فولادی به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند. افزایش تقاضا همواره با افزایش قیمت همراه است و بالعکس با کاهش ساخت‌وساز در فصل زمستان و کاهش تقاضا برای خرید لوله‌ فولادی برق گالوانیزه، قیمت این محصول پایین می‌آید.

افزایش یا کاهش عرضه انرژی

انرژی که برای تولید مقاطع فولادی توسط کارخانه‌های تولیدکننده مورد استفاده قرار می‌گیرد، ممکن است به‌صورت سوخت فسیلی، گاز یا برق باشد. تغییر در میزان عرضه انرژی و افزایش یا کاهش قیمت آن به‌طور مستقیم روی قیمت مقاطع فولادی اثر می‌گذارد. به‌عنوان‌مثال در تابستان 1400 بسیاری از کارخانه‌ها و صنایع فولادی با مشکل قطعی برق مواجه می‌شدند. این اتفاق باعث کاهش میزان تولید در آن‌ها شد و با کاهش عرضه این محصولات در بازار، قیمت‌ها افزایش پیدا کرد.

سیاست‌های اقتصادی اتخاذ شده توسط دولت

عامل دیگری که قیمت انواع مختلف این محصول را تحت تاثیر قرار می‌دهد، سیاست‌های اقتصادی اتخاذ شده توسط دولت است. در صورت وضع عوارض یا صدور مجوز صادرات یا واردات برای محصولات فولادی، قیمت‌ها نیز بدون شک دچار تغییر خواهد شد.

کارخانه تولید کننده لوله فولادی برق گالوانیزه

آخرین موردی که به‌عنوان عامل تاثیرگذار در قیمت لوله فولادی برق معرفی می‌کنیم، کارخانه‌ای است که به تولید این محصول مشغول است‌.‌ در ایران کارخانه‌های مختلفی وجود دارد که با رعایت استانداردهای لازم، محصولات باکیفیتی را تولید و وارد بازار می‌کنند. با‌توجه‌به اینکه کیفیت محصولات، نوع تکنولوژی به‌کاررفته برای ساخت و مرغوبیت مواد اولیه هر کارخانه با سایر کارخانه‌ها متفاوت است؛ بنابراین قیمت محصولات کارخانه‌های مختلف فعال در حوزه تولید لوله‌های برق گالوانیزه نیز متفاوت خواهد بود.

قیمت لوله فولادی برق

قیمت لوله فولادی برق با توجه به نوع لوله از نظر گالوانیزه سرد ,  گالوانیزه گرم , گالوانیزه فابریک , گالوانیزه مشکی و ضخامت آن بستگی دارد در ضمن لوله فولادی برق در دو مدل قابل خمکاری و غیرقابل خمکاری در بازار صنعت برق کشور عرضه می شود.

تنوع مدل‌های لوله‌های گالوانیزه، گوناگون است. قیمت آن‌ها نیز بسته به میزان مواد اولیه به‌کاررفته در آن‌ها، اندازه قطر لایه گالوانیزه قرارگرفته بر روی فلز، نوع لوله و دیگر موارد، متغیر خواهد بود. به همین دلایل است که نمی‌توان از یک قیمت ثابت، برای تمامی‌ لوله‌های فولادی برق گالوانیزه، استفاده کرد. البته، درگذر زمان نیز قیمت آن‌ها، تغییر می‌کند.

توجه داشته باشید که در حالت کلی، می‌توان گفت که قیمت گالوانیزه سرد، کمتر از قیمت گالوانیزه گرم است. علت آن نیز پیشرفته بودن فرایند ایجاد لوله فولادی گالوانیزه گرم، کیفیت بالای آن و میزان تقاضا برای این نوع لوله‌ است.

به عنوان مثال :

قیمت لوله فولادی برق سایز 13 حدودا از 5000 الی 8000 ریال

قیمت لوله فولادی برق سایز 16 حدودا از 6000 الی 9000 ریال

قیمت لوله فولادی برق سایز 21 حدودا از 7000 الی 10000 ریال

قیمت لوله فولادی برق سایز 29 حدودا از 8000 الی 110000 ریال

قیمت لوله فولادی برق سایز 36 حدودا از 9000 الی 120000 ریال

قیمت لوله فولادی برق سایز 48 حدودا از 10000 الی 130000 ریال

شما دوستان و عزیزان می توانید برای مقام سازی اسکلت ساختمان به صفحه وال پست منقطع گالوانیزه آماده مراجعه کنید و با این محصول آشنایی لازم را بدست آورید و همچنین برای دیدن نمونه کارها به پیج اینستاگرام سینی کابل نوسان مراجعه فرمایید.

به ما امتیاز دهید!
[کل: 3229 میانگین: 5]