کاندولیت یا کاندولت چیست؟

کاندولیت‌ یکی از رایج‌ترین ابزارها و اتصالات در پروژه‌های نصب انواع لوله‌ فولادی برق هستند که استفاده از آن‌ها برای نظم‌دهی کاندوئیت‌ها بسیار کارآمد است. جالب است که بدانید این ابزارها تنوع ساختاری بسیار زیادی دارند که می‌توان از آن‌ها متناسب با ویژگی‌های هر یک استفاده کرد. لازم‌‌به‌ذکر است که باتوجه به تنوع کاربرد آن‌ها، کاندولیت‌ ها را می‌توان در انواع جنس‌های مختلف مانند استنلس استیل، استیل گالوانیزه و آلومینیوم دایکاست در بازار خریداری کرد که هر کدام از آن‌ها برای استفاده در شرایطی خاص مناسب هستند. در ادامه مطلب قرار است که به‌طور کامل و تخصصی این ابزارها، انواع آن، ویژگی‌ها و مزایای استفاده از آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. تا پایان همراه ما باشید.

کاندولیت یکی از رایج‌ترین اتصالات لوله‌های برق است که کاندوئیت‌ها (لوله‌های برق) را در یک نقطه بهم می‌رساند؛ بدین ترتیب نگهداری و سازماندهی آن‌ها به‌شکل بهتری انجام می‌شود. جالب است که بدانید این قطعات، عملکردی شبیه به جعبه تقسیم دارند و انشعابات را در چندین نقطه تقسیم‌بندی می‌کنند؛ اما کار آن‌ها تنها همین یک مورد نیست و نقش محافظت از سیم‌ها و کابل‌ها را نیز برعهده دارند. به‌نوعی می‌توان آن‌ها را بخشی مهم از سیستم برق‌کشی ساختمان دانست که کار اصلی آن‌ها محافظت از سازه‌های الکتریکی و نظم‌دهی به آن‌هاست. اگر به سیستم برق‌کشی ساختمان‌ها توجه کرده باشید، حتماً متوجه شده‌اید که این انشعابات در نقطه‌ای مشخص با یکدیگر برخورد می‌کنند و مرتب کردن آن‌ها برای دسترسی مجدد به کابل‌ها بسیار پر اهمیت است؛ بنابراین استفاده از جعبه‌های تقسیم برای ایجاد مسیرهای مختلف و تقسیم اتصالات به نقاط مختلف ساختمان الزامیست. کاربرد و مزایای این رابط‌ها به‌قدری زیاد است که تقریباً می‌توان گفت که در همه پروژه‌های برق‌کشی از آن‌ها استفاده می‌شود.

آیا کاندولیت با کاندوئیت‌ فرق دارد؟

بسیار دیده شده است که برخی از افراد این دو واژه را به‌جای هم به‌کار می‌برند؛ حتی برخی از آن‌ها نیز این دو را یکی می‌دانند. اگر شما هم از کسانی هستید که به اشتباه این دو را به‌جای هم به‌کار می‌برید، باید بدانید که کاندولیت‌ها درواقع رابط‌هایی هستند که کاندوئیت‌ها را سازماندهی می‌کنند. کاندوئیت‌ها دراصل همان لوله‌های برق هستند که سیم‌ها و کابل را از عوامل مختلف آب‌وهوایی محافظت می‌کنند. این لوله‌ها از جنس‌های مختلف فلزی، پلیمری و پلاستیکی ساخته می‌شوند که هر یک از آن‌ها ویژگی‌ها، کاربردها و مشخصات خاص خود را دارند و در پروژه‌های مختلف استفاده می‌شوند. زمانی که تعداد این لوله‌ها در سیستم برق‌کشی ساختمان زیاد می‌شود، دیگر مهار آن‌ها راحت نیست؛ بنابراین در این مواقع از کاندولیت استفاده می‌شود. این ابزارها به‌عنوان یک رابط تقسیم نقش خود را به خوبی ایفا می‌کنند و با استفاده از آن‌ها می‌توان کاندوئیت‌ها را در جهات مختلف سازمان‌دهی کرد.

انواع کاندولیت‌ها

انواع کاندولیت یا کاندولت

همان‌طور که اشاره شد، استفاده از کاندولیت در سیستم‌های برق‌کشی بسیار کارآمد است؛ به‌همین‌دلیل آن‌ها را در مدل‌های مختلفی طراحی و تولید کرده‌اند. به‌طور معمول این ابزارهای پرکاربرد ازلحاظ نوع دسترسی، شکل، محل ورودی و خروجی تقسیم‌بندی می‌شوند که آشنایی با هرکدام از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا بهترین گزینه را برای جمع‌آوری کاندوئیت‌ها انتخاب کنید. در ادامه مطلب انواع آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

کاندولیت مدل LR

ورودی این ابزار بدنه‌ای L شکل دارد و خروجی آن در سمت راست این قطعه قرار گرفته است. به‌طور معمول از این رابط در مواقعی که کاندوئیت نیاز به تغییر جهت دارد، استفاده می‌شود. جنس و ساختار این قطعات به نحوی طراحی شده است که از آن می‌توان در محیط‌های داخلی و خارجی استفاده کرد.

کاندولیت مدل LL

این ابزار نیز همانند مدل LR ورودی L شکل دارد؛ اما خروجی آن از سمت چپ قطعه اتفاق می‌افتد. کاربرد اصلی این رابط برای خم‌شدن ۹۰ درجه‌ای کاندوئیت در اتصالات مختلف شبکه است. طراحی این مدل جعبه تقسیم به‌نحوی انجام شده است که امکان دسترسی راحت به سیم و کابل‌ها، از طریق واشرهای قابل جابه‌جایی فراهم است.

کاندولیت مدل LB

ساختار این مدل از جعبه تقسیم نیز همانند دو مدل قبلی L شکل است؛ اما ورودی و خروجی ابزار با آن‌ها متفاوت است. ورودی این قطعه راستا و خروجی آن در پشت است. ورودی‌‌های ابزار با پوشش دسترسی هم‌سطح هستند؛ به ‌همین دلیل از آن‌ها در مواقعی که مدارها از دیواره خارجی عبور می کنند، استفاده می‌شود.

کاندولیت T شکل

همان‌طور که از نام این ابزار نیز مشخص است، ساختاری T شکل دارد. ورودی آن در میانه و خروجی در قسمت راست و چپ ابزار است. لازم به ذکر است که در این مدل پوشش کار برای دسترسی راحت‌تر به هادی‌ها جدا می‌شود. ساختار و جنس این قطعات، آن‌ها را برای استفاده در محیط‌های داخلی و خارجی مناسب کرده است.

کاندولیت رابط مستقیم

ساختار این رابط به‌شکل مستقیم است و ورودی و خروجی آن در سمت راست و چپ قطعه قرار گرفته است. لازم به ذکر است که به‌دلیل شکل ساختار آن‌ها که در یک خط مستقیم قرار گرفته است، نمی‌توان برای آن‌ها ورودی و خروجی معینی تعیین کرد. این ابزارها به خوبی با سیم‌‌کشی EMT ( رایج‌ترین مدل سیم‌کشی در سازه‌های صنعتی ) سازگار هستند؛ همچنین به‌علت مقاومت بالای آن‌ها در برابر حریق می‌توان از این مدل‌ها در محیط‌های داخلی و خارجی استفاده کرد.

تقسیم‌بندی کاندولیت‌ها براساس شکل اتصال

کاندولیت از مهم‌ترین ابزارهای تقسیم‌بندی لوله‌های برق در سیستم‌های برق‌کشی ساختمان‌ها هستند که طراحی آن‌ها براساس مدل و اشکال مختلفی صورت گرفته است. آشنایی هرچه بیشتر با آن‌ها به شما کمک می‌کند که خریدی مناسب‌تر داشته باشید؛ به‌همین‌دلیل در ادامه مطلب آن‌ها را مورد ارزیابی قرار داده‌ایم:

 • ابزار شکل C که دو توپی در ساختار آن تراز شده‌اند.
 • در مدل E شکل قطعه کلاهک‌های انتهایی تک هاب برای مسیر لوله‌کشی وجود دارد.
 • در شکل L رابط دو ورودی با زاویه 90 درجه به همراه دو توپی قرار دارد.
 • در مدل T شکل سه توپی با دو تراز مستقیم و خروجی یکطرفه وجود دارد.
 • نمونه X شکل این قطعه چهار هاب، دو تراز در سمت راست و دو خروجی در سمت دیگر دارد.
 • مدل U شکل کاندولیت‌ها از یک انحنای ۹۰ درجه با شیب کم و دو توپی تشکیل شده است.
 • ساختار LB این قطعه دو توپی دارد و خروجی آن با زاویه‌ای ۹۰ درجه اتفاق می‌افتد.
 • در مدل LR نیز دو توپی در قطعه تعبیه شده و خروجی آن از سمت راست قطعه است.
 • ساختار LL در کاندولیت ها نیز دو توپی دارد با این تفاوت که خروجی آن از سمت چپ قطعه انجام می‌شود.
 • ساختار TA شکل ابزار دارای ۴ هاب است که دو هاب آن به‌صورت مستقیم و دو هاب دیگر از پشت قطعه خارج می‌شود.
 • مدل TB قطعه نیز دارای ۳ هاب است که دوتای آن تراز مستقیم بوده و یکی از خروجی‌ها از سمت عقب است.

بررسی جنس کاندولیت‌ها

با‌توجه به اینکه کاندولیت ها به‌عنوان یک اتصال‌دهنده مهم در شبکه‌های لوله‌کشی برق ساختمان‌ها شناخته‌ می‌شوند؛ بنابراین بدیهی است که در ساخت آن‌ها از باکیفیت‌ترین متریال فلزی استفاده شده باشد. آلومینیوم دایکاست بهترین جنس این ابزارهاست؛ با‌این‌حال آن‌ها را از آلیاژهای دیگری همچون فولاد گالوانیزه و استنلس استیل نیز می‌سازند. چگالی بالا، بدنه بسیار محکم و قوی، ضدزنگ بودن و مقاومت در برابر شرایط مختلف آب‌وهوایی ازجمله ویژگی‌های این ابزارهاست که آن‌ها را برای استفاده در فضاهای مختلف کاربردی می‌کند. با توجه به جنس، شکل و کاربرد آن‌ها می‌توانید مناسب‌ترین گزینه را برای سیستم برق‌کشی ساختمان استفاده کنید. برای آنکه تقسیم‌بندی کاندوئیت‌ها به‌ خوبی انجام شود و پشتیبانی از کابل‌ها و لوله‌های برق به خوبی صورت بگیرد، حتماً از مقاوم‌ترین جنس متریال این ابزارها استفاده کنید. اولویت با خرید قطعاتی است که در آن‌ها از آلیاژهای فلزی برای طراحی و ساخت استفاده شده است؛ چراکه این نوع کاندولیت‌ها از مقاومت خوبی در برابر فشار و عوامل فرسایش‌زا برخوردارند. توجه به مقاومت این ابزارها در برابر عوامل مختلف محیطی به شما کمک می‌کند تا در نهایت مناسب‌ترین جنس را برای برق‌کشی ساختمان استفاده کنید.

ابعاد تولیدی کاندولت‌ها

همان‌طور که اشاره شد از کاندولیت‌ها به‌منظور اتصال لوله‌های برق ساختمان استفاده می‌شود؛ بنابراین توجه به سایز ورودی‌ها و خروجی‌های این قطعات بسیار اهمیت دارد. آن‌ها را باید به نحوی انتخاب کرد که سایز ورودی و خروجی قطعه با سایز لوله‌های برق هماهنگ باشد؛ در‌ غیر ‌این صورت سیستم لوله‌کشی برق ساختمان استاندارد نخواهد بود و با خطرات زیادی همچون دررفتگی قطعه و خروج کابل‌ها از لوله همراه خواهد بود. بهترین نوع اتصالات آن قطعه‌ای است که سایز سری آن با ورودی کاندوئیت بیشترین هماهنگی را دارد و لوله برق در قسمت رزوه آن به‌خوبی پیچ می‌شود. استفاده از المان‌های هماهنگ در نهایت کار پیاده‌سازی سیستم برق را آسان می‌کند.

رایج ترین سایزها

از رایج‌ترین سایزبندی‌های کاندولیت‌ها می‌توان به Pg48, Pg36, Pg29, Pg21, Pg16 و Pg13.5 اشاره کرد. وجود این تنوع در سایزبندی به شما کمک می‌کند تا همواره از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای سیستم برق‌کشی ساختمان خود استفاده کنید. به‌کارگیری قطعاتی با سایز استاندارد و مناسب نه‌تنها کار کابل‌کشی سیستم را راحت و سریع می‌کند، بلکه دسترسی به آن‌ها نیز آسان‌تر خواهد شد؛ بدین ترتیب در مواقع نیاز می‌توانید قطعه موردنظر را بدون کوچکترین مشکلی تعمیر یا تعویض کنید.

اهمیت انتخاب صحیح کاندولیت‌ ها برای اجرای شبکه لوله کشی

امروزه اهمیت استفاده از کاندولیت‌ ها برای هیچ‌کدام از تکنسین‌های برق پوشیده نیست و تقریباً می‌توان گفت که اکثر آن‌ها از این اتصالات برای تقسیم‌بندی صحیح لوله‌های برق استفاده می‌کنند. بازار نیز پر از انواع سایزها و مدل‌های این قطعات است که هرکدام برای استفاده در یک موقعیت خاص، کاربردی هستند. برای اینکه کابل‌کشی سیستم برق به‌ بهترین شکل انجام شود، لازم است که تکنسین‌ها از مناسب‌ترین گزینه برای انجام این کار استفاده کنند؛ درواقع آنچه که اهمیت دارد، این است که عوامل اجرایی بتوانند براساس نقشه کار از این قطعات به‌طور صحیح استفاده کنند. متأسفانه در بسیاری از موارد دیده شده است که انتخاب نادرست کاندولیت‌ها سبب شکل‌گیری یک مسیر پر ریسک در هدایت لوله‌های برق شده است. عواقب نادیده‌گرفتن این موضوع با پیامدهای ناگوار و هزینه‌های زیادی همراه خواهد بود؛

مناسب ترین گزینه برای جهت دهی

بنابراین توصیه می‌شود که حتماً از مناسب‌ترین گزینه برای جهت‌دهی به لوله‌های برق یا کاندوئیت‌ها استفاده کنید. فراموش نکنید که کوچکترین خطا با تغییر کامل نقشه کابل‌کشی همراه خواهد بود. به‌منظور جلوگیری از چنین پیش‌آمدی توصیه می‌شود که ابتدا نوع معماری لوله‌کشی در ارتفاعات سازه مشخص شود و سپس باتوجه به آن بررسی دقیقی در رابطه با نوع و نحوه نصب اتصالات صورت بگیرد. بدیهی است که در پروژه‌های بزرگ این بررسی و دقت باید دوچندان شود.

مزایا و کاربرد‌های استفاده از کاندولیت‌ در سیستم لوله‌کشی برق

نظم‌دهی به لوله‌کشی‌های برق ساختمان مهم‌ترین کاربرد و مزایای استفاده از کاندولیت‌ است. این قطعات با تنوع ساختار و مدلی که دارند، بهترین شرایط برای لوله‌کشی کابل‌های برق را فراهم می‌کنند؛ به‌این‌ترتیب تمامی سیم‌ و کابل‌های برق بدون وجود هیچ مشکلی در ساختمان سازماندهی می‌شود. از دیگر مزایای استفاده از این جعبه‌های تقسیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

حفاظت از کاندوئیت‌ها

کاندولیت‌ ها به‌عنوان یک پوشش محافظتی برای لوله‌های برق عمل می‌کنند. با استفاده از آن‌ها خطرات و آسیب‌های محیطی به صفر می‌رسد و به‌نوعی امنیت سازه نیز تحت کنترل قرار می‌گیرد.

مقاومت در برابر شرایط محیطی

همان‌طور که در قسمت‌های قبل نیز اشاره شد، این رابط‌های تقسیم از جنس‌های مقاومی همچون فولاد ساخته می‌شوند؛ بنابراین به ‌خوبی می‌توانند در برابر شرایط مختلف آب‌وهوایی، گرد وغبار، حرارت و سایر شرایط محیطی مقاومت داشته باشند. با استفاده از آن‌ها احتمال بروز چالش‌هایی از این قبیل نزدیک به صفر خواهد بود.

کاربرد گسترده در صنعت و ساختمان

یکی‌دیگر از مزایای کاندولیت‌ ها این است که محدودیتی در استفاده ندارند؛ به‌عبارت‌دیگر می‌توان از آن‌ها برای ایجاد یک سیستم کابل‌کشی منظم و ایمن برق در همه سازه‌های صنعتی و ساختمانی استفاده کرد.

قیمت مناسب خرید

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از این قطعات کابل‌کشی را می‌توان قیمت مناسب آن‌ها دانست؛ بنابراین برای انجام همه پروژه‌ها، چه بزرگ و چه کوچک، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. تکنسین‌های باتجربه این حوزه بر این باورند که قیمت این ابزارها در مقابل کاربردی که دارند، بسیار اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه است.

جلوگیری از بروز اشکال در کاندوئیت‌ها

باتوجه به کاربرد جعبه‌های تقسیم کابل‌کشی در محافظت فیزیکی از لوله‌های برق، بنابراین احتمال خرابی، آسیب و بروز سایر مشکلات فنی دور از انتظار خواهد بود. کاندولیت‌ها با سازمان‌دهی دقیق و بی‌عیب‌ونقص لوله‌های برق آن‌ها را از بروز هرگونه آسیبی دور می‌کنند.

نصب آسان

یکی‌دیگر از مهم‌ترین مزایای استفاده از جعبه‌های تقسیم لوله‌کشی قابلیت نصب ساده آن‌هاست؛ بدین ترتیب و بدون استفاده از هیچ ابزار و دانش خاصی می‌توان آن‌ها را در موقعیت‌های مناسب نصب کرد.

هزینه‌های پایین تعویض و نگهداری

از دیگر مزایای استفاده از کاندولیت‌ ها می‌توان به پایین‌بودن هزینه‌های تعویض این قطعات اشاره کرد. همان‌طور که اشاره شد، قیمت خرید این ابزارآلات بسیار مناسب است و مبلغ زیادی را شامل نمی‌شود. از طرف دیگر مقاومت بالای قطعه در برابر شرایط مختلف آب‌وهوایی نیاز به تعویض آن را بسیار کم می‌کند.

مهم‌ترین نکاتی که در زمان خرید کاندولیت‌ها باید به آن‌ها توجه کرد!

نکاتی در خصوص خرید و تهیه کاندولیت ها وجود دارد که توجه به آن‌ها بسیار مهم است و نباید فراموش شود. اولین و مهم‌ترین اصل در خرید این قطعات توجه به کیفیت ساخت آن‌هاست. همان‌طور که در قسمت‌های قبلی نیز اشاره شد، بهترین جنس رابط‌های لوله‌کشی برق از آلومینیوم دایکاست، فولاد گالوانیزه و استلنس استیل ساخته شده است. توجه به این نکته باعث می‌شود که دیگر آلیاژهای ضعیف بازار را خریداری نکنید و به‌این‌ترتیب کابل‌کشی سازه شما با بهترین متریال انجام شود. از دیگر نکات مهم و پرکاربرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع ساختار و کاربرد قطعه

استفاده از بهترین مدل‌های کاندولیت‌ها همواره به‌عنوان یک اصل مهم در سیستم کابل‌کشی برق ساختمان‌ها مورد توجه است و بی‌اهمیت بودن به آن می‌تواند خسارات شدیدی را به بار بیاورد؛ بنابراین توصیه می‌شود که از قطعاتی برای اجرای این کار استفاده کنید که با کاربرد مدنظر شما بیشترین هماهنگی را دارند. به‌طور مثال بهترین نوع ابزار در محیط‌های خارجی مدل‌هایی است که نسبت به تغییرات شرایط محیطی مقاوم‌ترینند.

سازگاری با ابعاد و طراحی کاندوئیت‌ها

اصل مهم دیگری که در خرید جعبه‌های تقسیم کاندوئیت‌ها باید به آن‌ها توجه شود، سازگاری آن‌ها با ابعاد و طراحی لوله‌های برق است. سایز قطعه را به‌نحوی انتخاب کنید که به‌خوبی با لوله‌ها چفت شود و امکان دررفتگی و شکست قطعه وجود نداشته باشد.

پیروی از استانداردهای ساخت

قطعه انتخابی شما باید طبق استانداردهای جهانی ساخته شده باشد؛ در ‌غیر ‌این صورت و با خرید قطعاتی که سایز آن‌ها با استانداردها هماهنگی ندارد یا از آلیاژهای بی‌کیفیت ساخته شده است، در نهایت با خسارات زیادی همراه خواهد بود. توصیه می‌شود که توجه به این مورد را جدی بگیرید و از خرید و استفاده از کاندولیت‌هایی که با نمونه‌های استاندارد تفاوت دارند، به‌شدت بپرهیزید. برای درک کامل این موضوع سیستم برق‌کشی ساختمانی را در نظر بگیرید که قطعات کابل‌کشی آن از جنس مقاومی ساخته نشده‌اند؛ بدین ترتیب این رابط‌ها به مرور دچار فرسایش می‌شوند. بدیهی است که تعویض دوباره آن‌ها با صرف وقت و هزینه زیادی همراه خواهد بود.

قیمت خرید

یکی دیگر از نکاتی که در زمان خرید کاندولیت‌ها باید به آن‌ توجه کنید، قیمت خرید ابزار است. بااینکه این رابط‌ها قیمت زیادی ندارند؛ اما بازار پر از سودجویانی است که این قطعات را به قیمت‌های بیشتری به فروش می‌رسانند. برای جلوگیری از بروز این مشکل، خرید قطعات از یک فروشگاه معتبر راه‌حل خوبی خواهد بود؛ بدین ترتیب خیال شما هم از بابت کیفیت محصول آسوده می‌شود.

مهم‌ترین کاربرد کاندولیت‌ها

باتوجه به مطالب بیان شده در قسمت‌های قبل، کاندولیت‌ ها را می‌توان ابزارهایی بسیار پرکاربرد برای نظم‌ و جهت‌دهی کاندوئیت‌ها یا همان لوله‌های برق درنظر گرفت. با استفاده از این ابزارها کار سازمان‌دهی به لوله‌های سیستم برق ساختمان به‌راحتی انجام می‌شود و بدین ترتیب با یکدیگر برخوردی نخواهند داشت. این کاربرد بزرگ باعث می‌شود که در هر زمانی بتوان به‌راحتی به محتویات لوله‌ها دسترسی داشت و عملکرد آن‌ها را مورد ارزیابی قرار داد. نکته مهمی که درخصوص استفاده از این قطعات باید به آن‌ها توجه داشت، کیفیت این ابزارهاست. همان‌طور که در قسمت‌های قبل‌تر نیز به آن اشاره شد، از فلزهای مختلفی برای ساخت این جعبه‌های تقسیم استفاده می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نمونه‌های فولادی اشاره کرد. توصیه می‌شود که باتوجه به نوع کاربرد داخلی یا خارجی قطعه مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. به‌نظر شما مهم‌ترین کاربرد و مزیت استفاده از این رابطه‌ها چیست؟

جهت آشنایی بیشتر با محصولات مجموعه به صفحه اینستاگرام ما مراجعه فرمایید.

قیمت کاندولیت

قیمت کاندولیت با توجه به سایز و مشخصات فنی تیپ و مدل آن مشخص می شود .

در ادامه به بررسی قیمت برخی از سایزهای کاندولیت می پردازیم :

قیمت کاندولیت مستقیم هر عدد 600000

قیمت کاندولیت راست هر عدد 700000

قیمت کاندولیت چپ هر عدد 800000

قیمت کاندولیت سه راهی هر عدد 900000