نردبان کابل یا لدر کابل چیست؟

نردبان کابل به سازه‌ای فلزی و بسیار مقاوم اطلاق می‌شود و معمولا برای نگهداری و هدایت کابل‌های برق در جهت‌های مختلفی از جمله جهت‌های افقی و عمودی در مجتمع‌های مسکونی یا صنعتی به‌کار می‌رود. نردبان کابل در اندازه‌های متنوعی تولید می‌شوند و کارفرمایان باید آن‌ها را باتوجه به نیازهای پروژه سفارش دهند. همچنین، در زمان ساخت نردبان‌های کابل، از فلزات مختلفی استفاده می‌شود که هر یک دارای درجه خاصی از مقاومت در برابر شرایط محیطی هستند. سطح رویه نردبان کابل ها را روکش گالوانیزه سرد یا گرم پوشش می‌دهد و همین امر باعث می‌شود که این محصولات ویژگی‌های متنوعی داشته باشند.

لیست قیمت انواع نردبان کابل گالوانیزه سرد و گرم

توضیح : قیمت نردبان کابل ها به ريال و بر اساس شاخه دو متری با دیواره 6 سانت و 6 پله میباشد.

قیمت زانو و سه راهی و چهارراهی 65 درصد یک شاخه نردبان کابل محاسبه می گردد.

تاریخ به روزرسانی : 1403/03/06

سایزضخامت
1/20mm
گالوانیزه سرد
ضخامت
1/25mm
گالوانیزه سرد
ضخامت
1/5mm
گالوانیزه سرد
ضخامت
2mm
گالوانیزه سرد
ضخامت 1/25mm
Hot dip
Galvanized
ضخامت 1/5mm
Hot dip
Galvanized
ضخامت 2mm
Hot dip
Galvanized
عرض 10 سانت2/650/0002/800/0003/375/0005/000/0004/250/0004/875/0005/500/000
عرض 20 سانت2/968/0003/136/0003/780/0005/600/0004/760/0005/460/0006/160/000
عرض 30 سانت3/392/0003/584/0004/320/0006/400/0005/440/0006/240/0007/040/000
عرض 40 سانت3/710/0003/920/0004/725/0007/000/0005/950/0006/825/0007/700/000
عرض 50 سانت4/134/0004/368/0005/265/0007/800/0006/630/0007/605/0008/580/000
عرض 60 سانت4/558/0004/816/0005/805/0008/600/0007/310/0008/385/0009/460/000

با پیشرفت علم و تکنولوژی، امروزه از تجهیزات کارآمدی در صنایع مختلف به‌خصوص صنعت برق استفاده می‌شود. نردبان کابل از جمله این تجهیزات پیشرفته است که با هدف محافظت از کابل‌های برق در برابر عوامل محیطی مخاطره‌آمیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان‌گونه که از نام این ابزار پیداست، ظاهری شبیه به نردبان داشته و در محیط‌های مختلف مسکونی، تجاری و صنعتی نصب می‌شود. این سازه‌های فلزی در متریال‌ها و ابعاد متنوعی با ‌توجه‌به نوع کابل‌ها عرضه می‌شوند. در ادامه این مطلب، به توضیحات بیشتری در مورد نردبان‌های کابل و مزیت‌ها و کاربردهای آن‌ها خواهیم پرداخت.

هدف مقاله

در این مقاله، قصد داریم این محصول پرکاربرد و ویژگی‌های آن را بررسی کنیم. ابتدا، به معرفی و تشریح مزایای نردبان کابل خواهیم پرداخت. سپس، در مورد انواع این لوازم، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. همچنین، ویژگی‌های یک تولیدکننده خوب و عواملی که بر روی قیمت، تأثیر می‌گذارند را بررسی می‌کنیم. اگر قصد دارید در اجرای پروژه‌ای، از نردبان کابل استفاده کنید، به شما توصیه می‌کنیم که در ادامه، با ما همراه باشید تا بتوانید بر اساس نیاز خود، بهترین مدل و سازنده را انتخاب نمایید.

نردبان کابل چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم، نردبان کابل به‌عنوان یک عنصر حیاتی در سیستم‌های انتقال و توزیع برق، جایگاه مهمی در صنایع مختلف دارند. نردبان‌های کابل، از جنس فولاد گالوانیزه، ساخته می‌شوند که طی فرایندی خاص، سطح آهن، با روی پوشانده می‌شود. این پوشش ذکرشده، باعث مقاومت بالا در برابر خوردگی شده و عمر مفید این ابزار را افزایش می‌دهد.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد تجهیزات ذکرشده، شامل مقاومت در برابر خوردگی این نوع کالا بوده که آن‌ها را به یک گزینه اید‌ه آل در محیط‌های مرطوب و شرایط سخت محیطی، تبدیل کرده است. همچنین، طول عمر زیاد، باعث کاهش هزینه‌های تعمیراتی و افزایش پایداری در طولانی‌مدت می‌شود. استحکام مکانیکی بالای نردبان کابل، به آن، امکان مقاومت در برابر بارهای سنگین و شرایط سخت را می‌دهد.

ازلحاظ کاربردی،نردبان‌های کابل برق، در صنایع نفت و گاز و صنایع برق و ساختمان‌‌سازی، به‌عنوان اتصالات کابل‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. تجهیزات ذکرشده، با داشتن ویژگی‌های فنی و اقتصادی منحصربه‌فرد، نقش بسیار مهمی در بهبود اتصالات برق و حفاظت از کابل‌ها در برابر عوامل مختلف، ایفا می‌کنند.

نردبان کابل یا cable ladder با نام های سینی کابل نردبانی و لدر کابل نیز شناخته می شوند . نردبان کابل یکی از اجزای مهم و اصلی سیستم کابل کشی در ساختمان ها و صنایع است . نردبان کابل ها به منظور حفاظت از کابل ها در پروژه های بزرگ و سنگین تجاری , صنعتی و معدنی برای حمل و هدایت بسیار زیاد سیم و کابل برق در سیستم های مدیریت کابل به کار برده می شوند .

اجزای تشکیل دهنده

نردبان کابل از دو ستون با پله های متصل به آن تشکیل شده است و برای پشتیبانی از کابل های برق , ابزار دقیق و مخابرات در مسیرهای طولانی استفاده می شود بنابراین نردبان کابل اغلب در مکان ها و پروژه هایی نصب می شوند که نیاز به توزیع ایمن , مطمعن و سریع با حجم بالایی از کابل دارند از اهمیت بالایی برخوردار است . نردبان کابل با دیواره های صاف مقاومت بسیار زیادی در طول کابل کشی در حدود 100 کیلوگرم در هر متر ایجاد می کند.

مزیت نردبان کابل

نردبان کابل این امکان را فراهم می کند که کابل ها در هر نقطه ای از طول مسیر وارد یا خارج شوند و همچنین جریان هوای آزاد را برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد کابل ها ایجاد می کند و از ویژگی های نردبان کابل می توان به معرض دید و قابل دسترس بودن کابل ها اشاره کرد و برای محافظت از کابل ها در برابر آفتاب و پوسیدگی آن ها و همچنین برف و باران می توان درپوش به آن اضافه کرد .

عرض و ضخامت

نردبان کابل در عرض های 10 سانت الی 100 سانت با ضخامت های 1/25 , 1/5 و 2 میل گالوانیزه سرد و گالوانیزه گرم در طول شاخه های 2 و 3 متری قابل تولید می باشد .

نردبان کابل یا cable ladder چیست؟

نردبان کابل با نام لدر کابل نیز در صنعت شناخته می‌شود. این نوع از تجهیزات برقی، یکی از بهترین راهکارها برای صرفه‌جویی در هزینه نصب کابل‌های برق هستند. این نوع از تجهیزات برق به‌منظور مراقبت از سیم‌های برق و نظم دادن به نحوه قرارگیری آن‌ها طراحی شده است. این تجهیزات عمدتا در مسیرهای عمودی نصب می‌شوند، البته قابلیت استفاده در مسیرهای افقی را هم دارند. این تجهیزات با‌توجه‌به ساختار شبیه به نردبان، با عنوان نردبان کابل نیز شناخته می‌شوند. پله‌های استفاده‌شده در این نردبان، از آلیاژ مقاومی ساخته شده و هر یک از آن‌ها دقیقا در داخل ریل‌ها قرار گرفته‌اند.

بهترین انتخاب

اگر برای نظم بخشیدن به تعداد زیادی از کابل‌ها نیاز به یک وسیله‌ای کاربردی و کم‌هزینه دارید، نردبان‌های کابل بهترین گزینه برای شما هستند. عملیات نصب این تجهیزات بسیار ساده است. علاوه‌بر موارد فوق، این لوازم به علت داشتن کیفیت ساخت بالا و متریال مقاوم، از طول عمر بسیار بالایی برخوردار هستند.

فاصله استاندارد پله های نردبان کابل چقدر است؟

باتوجه به این مسئله که این محصول در بازار به‌عنوان نردبان کابل شناخته می‌شود، سوالات متعددی دررابطه‌با آن پرسیده می‌شود. یکی از سوالاتی که دررابطه‌با این نردبان‌ها پرسیده می‌شود، در این باره است که آیا این محصول دقیقا مشابه به نردبان است؟ پاسخ به این سوال قطعا مثبت است. در واقع، نام این محصول از شکل ظاهری آن به نردبان برداشته شده است. همچنین، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که فاصله میان پله ها در نردبان کابل چقدر است؟ بهتر است بدانید فاصله پله ها در هر نردبان متغیر است و شما باید مشخصات هر محصول را در زمان خرید بررسی کنید؛ اما به‌طور کلی و استاندارد، فاصله هر پله تقریبا 25 سانتی‌متر است.

هدف اصلی اجرای نردبان کابل چیست؟

هدف اصلی کاربرد نردبان کابل، انتقال سیم‌ها به‌صورت افقی و عمودی در ساختمان‌هاست. این مسئله اهمیت زیادی دارد و می‌تواند به افزایش امنیت در ساختمان‌ها کمک کند. بهتر است بدانید سیم‌ها و کابل‌هایی که در ساختمان‌ها به‌کار می‌روند، برای انتقال جریان الکتریسته کاربرد دارند. جریان الکتریسیته دارای میدان مغناطیسی است و این میدان به‌صورت طبیعی گرما تولید می‌کند.

سیستم تهویه طبیعی

با اینکه سیم‌ها و کابل‌ها دارای روکش‌های مقاوم هستند؛ اما گرمایی ناشی از انتقال جریان برق به مرور زمان به این روکش‌ها آسیب می‌رساند و باعث تحلیل روکش آن‌ها می‌شود. به همین دلیل، درصورتی‌که بتوان بستری را برای تبادل گرمایی ایجاد کرد، طول عمر سیم‌ها و کابل‌ها افزایش پیدا می‌کند و این مسئله نقش بسیار مهمی در کاهش هزینه‌ها دارد. نردبان‌های کابل دارای سطح فلزی هستند که به خوبی گرما را انتقال می‌دهند. قرارگیری این سیم‌ها و کابل‌ها روی نردبان باعث می‌شوند که انرژی گرمایی به خوبی منتقل شود و این مسئله می‌تواند به بهبود کارآیی سیم‌ها و کابل‌ها کمک کند.

جنس نردبان کابل

به علت قرارگیری نردبال کابل به صورت دائمی در برابر عوامل محیطی آسیب‌زا، در ساخت آن شرکت‌های تولید‌کننده معتبر عموما از متریال‌های فلزی ضد زنگ و سبک استفاده می‌کنند. لدر کابل‌های باکیفیت و درجه یک از آلیاژ‌های آلومینیوم، فولاد، استیل و گالوانیزه تولید می‌شوند. البته باید به این نکته مهم هم اشاره کرد که نوع متریال به‌کا‌ررفته در لدر کابل‌ها دقیقا به محیطی که قرار است در آن نصب شوند، بستگی دارد.

نحوه تولید نردبان کابل

تمامی افرادی که در صنعت ساختمان‌ساز فعالیت می‌کنند، باید برای تکمیل تجهیزات خود از لدر کابل استفاده کنند. این نوع از تجهیزات برق، نقش سازه نظم‌دهنده حجم بالایی از کابل‌های برق را ایفا می‌کند. بنا‌بر اهمیت بسیار بالای لدرهای کابل، باید این لوازم حتما از فروشگاه‌ها و مراکز تولیدی معتبری تهیه شوند؛ چراکه وجود هر گونه نقص و ایراد در ساختار آن‌ها منجر به بروز مشکلات جدی و جبران‌ناپذیری در سیستم برق‌کشی ساختمان‌ها یا سازه‌ها می‌شود.

مواد اولیه

در تولید انواع لدر کابل ورق‌های فولادی مشکی‌رنگ و گالوانیزه به‌کار می‌روند. در اولین مرحله از تولید لدرهای کابل، فرایند برش‌کاری آغاز می‌شود. این فرایند باید با دقت بسیار بالایی انجام شود تا در نهایت ورق‌ها با به بهترین شکل ممکن برش داده شوند. به‌منظور کاهش خطاهای رایج در این عملیات، شرکت‌های تولیدی معتبر از دستگاه‌های برش CNC نوع صنعتی استفاده می‌کنند.

مراحل تولید نردبان کابل

لدرهای کابل در 6 مرحله مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند:

 1. انتخاب نوع ورق

 2. تعیین ابعاد و اندازه نردبان

 3. برش ورق انتخاب شده

 4. پانچ کردن ورق‌ها

 5. خم‌کاری دقیق سازه

 6. اتصال اجزا و قطعات نردبان

 7. بررسی مهندسی لدر کابل

1. انتخاب نوع ورق

در ساخت انواع لدر کابل گالوانیزه گرم یا سرد، عموما از ورق‌هایی با درجه‌بندی گرید A یا B استفاده می‌شود. در ساخت هر یک از انواع لدرهای کابل، نوع ورق انتخاب شده بیشترین اهمیت را دارد. برای نمونه اگر نردبان در محیط‌های مرطوب نصب شود، آن‌گاه باید از ورق‌هایی با گرید A و خاصیت ضد رطوبت استفاده شود.

2. تعیین ابعاد و سایز نردبان

بعد از انتخاب نوع ورق، حال نوبت تعیین اندازه و سایز لدر کابل است. این تجهیزات با طول 3 الی 6 متر تولید می‌شوند. البته طول و عرض این تجهیزات را مشتریان می‌توانند به صورت دلخواه به شرکت تولید‌کننده سفارش دهند.

3- برش زدن ورق‌ها

سومین مرحله از تولید لدرهای کابل، فرایند برش زدن ورق است. در گذشته برای برش زدن ورق‌های این تجهیزات از دستگاه بریک استفاده می‌شد؛ اما امروزه دستگاه‌های مدرن، سریع و دقیق CNC جایگزین این تجهیزات شده‌اند. هر یک از دستگاه‌های CNC می‌توانند ورق‌هایی با طول 2 الی 3 متر را برش دهند. افزون بر این، قابلیت برش ورق‌های این سازه‌ها در ابعاد دلخواه نیز وجود دارد.

4– پانچ کردن ورق‌های نردبان

عملیات پانچ کردن مربوط به متصل کردن بخش‌های مختلف نردبان به یکدیگر است. البته برخی از شرکت‌های تولید کننده نردبان کابل، سوراخ‌هایی را روی ورق نردبان با هدف تبادل هوا ایجاد می‌کنند؛ اما برخی دیگر، از پرس ضربه‌ای برای سوراخ‌کاری هر چه باکیفیت‌تر این سازه‌ها بهره می‌برند.

5- عملیات خمکاری نردبان

یکی از مهم‌ترین مراحل تولید نردبان، مرحله خم‌کاری است. این فرایند عمدتا در بخش‌های داخلی ستون نردبان از قسمت بالا به پایین صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که خم‌کاری نردبان‌های کابل تنها توسط دستگاه‌های NC انجام می‌شود. پروسه خماری به ضخامت ورق بستگی دارد، به‌علاوه‌این فرایند در زوایای مختلف بسته به نوع ورق بین 45 تا 90 درجه انجام می‌شود.

6– متصل کردن قطعات نردبان

نردبان کابل، از قطعات مختلفی تشکیل می‌شود. برای اتصال این قطعات باید از روشی مطمئن استفاده شود. در بیشتر مواقع به منظور افزایش استحکام و قدرت این سازه، روش اتصالات پرسی به‌کار برده می‌شود. در مقابل، ممکن است روش جوشکاری برای اتصال قطعات لدرهای کابل مورد استفاده قرار گیرد.

7– بررسی مهندسی لدر کابل

بازرسی آخرین و مهم‌ترین مرحله از تولید انواع لدر کابل است. این نوع سازه‌ها در 4 مرحله زیر مورد بررسی کمی و کیفی قرار می‌گیرند:

 • بررسی اولیه نردبان از نظر نوع متریال استفاده شده

 • بررسی سازه به هنگام تولید

 • بررسی نردبان بعد از اتمام فرایند آبکاری

 • بررسی نهایی لدر کابل

نکات مهم در زمان اجرای نردبان کابل

باتوجه به این مسئله که این روزها درخواست زیادی برای خرید نردبان کابل وجود دارد، تمامی کسانی که نردبان کابل را خریداری می‌کنند، باید به موارد متعددی توجه داشته باشند تا بتوانند آن را به خوبی مورد استفاده قرار دهند. در ادامه، به معرفی نکاتی می‌پردازیم که در زمان استفاده از این کابل اهمیت زیادی دارند.

توجه به متراژ و مدل محیط

یکی از مهم‌ترین مواردی که در زمان خرید و استفاده از این نردبان‌ها باید به آن توجه داشته باشید، مدل فضاست. همانطور که متوجه شده‌اید این نردبان‌ها به‌صورت افقی و عمودی قابل استفاده هستند؛ بنابراین، شما باید به این مسئله توجه داشته باشید که نردبان‌ها قرار است در چه مدل فضایی به‌کار برده شوند. مسئله دیگر این است که اندازه‌گیری متراژ بسیار مهم است. بهتر است بدانید تنها کسانی که در این کار تخصص دارند، می‌توانند اندازه‌گیری متراژ محیط را برای قرارگیری نردبان انجام دهند.

خطرات محیطی

یکی دیگر از مواردی که قبل از خرید نردبان کابل باید به آن توجه داشته باشید، خطرات محیطی است. بهتر است بدانید با اینکه این نردبان به خودی‌خود امنیت را در محیط بالا می‌برد و باعث می‌شود که حرارت در سیم‌ها و کابل‌ها باقی نماند و به محیط انتقال داده شود؛ اما این امر بدین معنا نیست که عدم رعایت استانداردهای محیطی، مشکلی را ایجاد نمی‌کند. تمامی کسانی که قصد استفاده از این نردبان را در محیط ساختمانی خود دارند، اول باید به این مسئله توجه کنند که آیا محیط آماده است و تمامی ریسک‌های خطر از بین رفته‌اند یا خیر. درصورتی‌که هنوز مطمئن نیستید که این نردبان برای نصب آماده است یا خیر، برای نصب اقدام نکنید و ابتدا ب رفع مشکلات امنیتی محیطی توجه داشته باشید.

نصب استاندارد

در کنار تمامی این موارد، نردبان کابل باید توسط شخصی نصب شود که در این کار تخصص دارد. هرگز تصور نکنید که این کار ساده است و افرادی که تخصص ندارند، به راحتی می‌توانند آن را نصب کنند. این مسئله باعث می‌شود که اولا نردبان در یک فاصله ایده‌آل قرار گیرد. مسئله دیگر این است که تمامی نکات در نصب نردبان رعایت می‌شوند و شما می‌توانید بیشترین بهره را از آن ببرید.

خرید از مراکز معتبر

نکته مهمی که در زمان خرید این نردبان باید به آن توجه کنید، مراجعه به مراکز معتبر است؛ زیرا محصولاتی که در مراکز معتبر به فروش می‌رسند، می‌توانند به شما کمک کنند به یک محصول مناسب با طول عمر بالا دسترسی داشته باشید. همچنین، این محصولات همراه با ضمانت‌نامه معتبر به فروش می‌رسند و تلویحا نشان می‌دهند که تمامی استانداردها در ساخت این نردبان‌ها رعایت شده‌اند.

کاربرد نردبان کابل چیست ؟

جمع‌آوری کابل‌ها:

نردبان کابل به‌عنوان یک ابزار جمع‌آوری کابل‌ها به کار می‌روند. با نصب کابل‌ها درون نردبان کابل، این کابل‌ها در سطح بالاتری از زمین قرار می‌گیرند و در این صورت کابل‌ها از آسیب‌های احتمالی مانند تصادفات و دیگر خطرات که در سطح زمین وجود دارند، محافظت می شود .

حفاظت و حفظ عمر کابل:

با نصب کابل درون لدر کابل، کابل‌ها در مقابل آسیب‌های مختلف مانند ضربه، فشار و گره‌خوردن محافظت می‌شوند و عمر آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

رعایت استانداردهای ایمنی:

لدر کابل به‌منظور رعایت استانداردهای ایمنی در نصب کابل‌ها به کار می‌روند. این استانداردها به‌منظور جلوگیری از خطرات حاصل از نصب کابل‌ها در محیط کار و ساختمان‌ها تدوین شده‌اند.

دسترسی آسان:

با نصب کابل درون لدر کابل، دسترسی به کابل‌ها در آینده برای تعمیر و نگهداری آسان‌تر خواهد بود. ازآنجاکه کابل‌ها درون نردبان کابل قرار می‌گیرند، نیاز به خراب‌کردن دیوار یا سقف برای دسترسی به کابل‌ها نخواهد بود.

موارد کاربرد لدر کابل در صنعت عبارت‌اند از:

 • محافظت از کابل‌ها در مسافت‌های طولانی

 • کاهش هزینه‌های مربوط به تعمیرات کابل‌ها

 • استفاده از نردبان به جای سینی کابل

 • کاهش خطراتی همچون سوختن کابل‌های برق

 • ایجاد انشعابات مختلف

 • کابل‌کشی‌های فوق سنگین و صنعتی

 • نگهداری از کابل‌های بزرگ و ضخیم

 • صنایع نفت و گاز

 • مراکز تجاری

 • بیمارستان‌ها و مراکز نظامی

 • فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار و مترو

 • نصب انواع کابل کامپیوتر

 • کابل ترموکوپل

انواع نردبان کابل

به دلیل کاربردهای مختلف نردبان کابل، تولیدکنندگان، این محصولات را در مدل‌های مختلفی تولید کرده و روانه بازار می‌کنند. برای انتخاب مناسب و درست، ابتدا باید با انواع این تجهیزات، آشنا باشید.

انواع نردبان کابل که در صنعت مدیریت کابل استفاده می شود به شرح زیر می باشد :

 1. نردبان کابل گالوانیزه سرد :

از این مدل اغلب در محیط های داخل مانند سوله ها و شهر هایی با آب و هوای خشک و رطوبت صفر استفاده می شود. نردبان کابل گالوانیزه سرد به طور گسترده در صنعت برق به کار گرفته می شوند . این محصول از ورق فولادی گالوانیزه فابریک تولید می شود و معمولا در محیط هایی که از رطوبت کمتری برخوردار است مانند محیط های داخلی سالن ها و سوله ها و شهرهایی با آب و هوای خشک که احتمال فرسایش و خوردگی کمتر است استفاده می شوند . شیوه ی تولید این محصول به این صورت است که بعد از انجام فرآیند سوراخ کاری ( پانچ ) و برشکاری روی ورق گالوانیزه آن را خمکاری کرده و سپس برای تحویل و نصب آماده می باشد .

 1. نردبان کابل گالوانیزه گرم :

از این مدل اغلب در محیط های باز و شهر های رطوبتی و موتورخانه ها به دلیل وجود رطوبت استفاده می شود. معمولا در اکثر محیط‌های بیرونی و صنعتی با شرایط سخت، استفاده از نردبان کابل فولادی توصیه می‌شود. به طور کلی نردبان کابل گالوانیزه آبکاری گرم HDG ، نوع دیگری از نردبان های گالوانیزه است که معمولاً در مناطق شرجی با رطوبت بالا و موتور خانه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تولید این محصول، به ورقی با حداقل ضخامت ۱٫۵ میلی‌متر نیاز است. در این ضخامت از ورق روغنی استفاده می‌شود. درحالی‌که برای ضخامت‌های ۲ میلی‌متر، از ورق سیاه استفاده می‌کنند. نردبان کابل گرم ضمن دارا بودن ظاهر مناسب و زیبا، باید از مقاومت بالایی نیز برخوردار باشد.

ویژگی های نردبان کابل

از ویژگی ها لدر کابل می توان به ساختار باز آن اشاره کرد که از نظر دید بصری , نگهداری سیم و کابل های برق را آسان می کند و از طرفی افزایش دمای کابل ها را با گردش هوای بهتر محدود می کند و در صورت فعال شدن سیستم آبرسانی آتش نشانی از حبس شدن آب جلوگیری می کند .یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد نردبان کابل را می توان به زمان نصب و قیمت کمتر از سینی کابل اشاره کرد.

ویژگی

نردبان کابل چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ این سوال ذهن بسیاری از افرادی را که با لدر کابل‌ها آشنایی چندانی ندارند، درگیر کرده است. همان‌گونه که در مطالب بالا گفته شد، لدر کابل‌ها ساختاری شبیه به نردبان دارند؛ اما در اصل به‌عنوان یک محافظ کابل استفاده می‌شوند. در این نوع تجهیزات برقی، پله‌ها معمولا با فاصله 25 سانتی‌متری از یکدیگر قرار می‌گیرند. با‌توجه‌به استانداردهای ساخت لدرهای کابل، این تجهیزات تنها برای محافظت از کابل‌های ضخیم مناسب هستند.

طول شاخه

سیم‌های برق نسبت به کابل‌های برق قطر و ضخامت کمتری دارند؛ به‌همین‌دلیل از تجهیزات Cable Ladder غالبا در نظم دادن به کابل‌ها استفاده می‌شود. طول این نردبان‌ها بین 2 تا 3 متر بوده و به هنگام نصب آن‌ها از پیچ‌های مخصوصی استفاده می‌شود. تعداد پیچ‌های مورد نیاز برای نصب این سازه‌ها در محل مورد نظر بر اساس ارتفاع یا طول نردبان محاسبه می‌شود.

مزایای استفاده از نردبان کابل

مزایای لدر کابل چیست؟ لدر کابل‌ها بهترین راهکار برای صرفه‌جویی در هزینه‌های گزاف سیم‌کشی ساختمان‌ها و مراکز صنعتی و اداری هستند. این نردبان‌ها به علت داشتن ابعاد بهینه قابلیت نصب تقریبا در هر نوع مکانی را دارند. بزرگ‌ترین مزیت لدرهای کابل این است که کابل‌های برق در آن‌ها به گونه‌ای قرار می‌گیرد که به‌راحتی قابل دسترس و تغییر هستند. حتی فرایند اضافه کردن کابل‌های جدید به این تجهیزات بسیار ساده و راحت است. تسهیل فرایند بازرسی و تعمیر کابل‌های آسیب‌دیده از جمله مزایای بالقوه نردبان‌های کابل است. سینی کابل تعبیه شده در این نردبان‌ها، علت اصلی دسترسی سریع و راحت به کابل‌هاست. مزایای این تجهیزات را می‌توان به‌صورت زیر دسته‌بندی کرد:

 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها

 • افزایش طول عمر کابل‌های برق

 • قابلیت نصب در هر مکان

 • کیفیت ساخت بالا

 • تحمل وزن‌های بالا

اجزای تشکیل دهنده نردبان کابل

لدر کابل از 2 ستون و 7 پله تشکیل شده است که اندازه ارتفاع دیواره یا عمق ستون نردبان کابل استاندارد 6 سانت می باشد و 7 پله در فاصله های 25 سانتی از هم نصب شده اند.

پله های لدر کابل در دو نوع پله پانچ شده و پله ریل چنگالی می باشد که با توجه به نظر کارفرما انتخاب می شوند و موضوعی که بسیار حائز اهمیت است این است که در پله های پانچ شده , کابل ها با بست کمربندی و در پله های ریل چنگالی , کابل ها با بست چنگالی مهار می شوند.

تولید کننده نردبان کابل گالوانیزه در ایران

متعلقات نردبان کابل

لدر کابل در شاخه های 2 الی 3 متری تولید و عرضه می شوند , اما برای ایجاد تغییر جهت مسیر و تغییر عرض تعداد زیادی متعلقات نردبان کابل که به شرح زیر می باشد تولید می گردد:

رابط  (بغل بند) , زانو افقی , زانو عمودی داخلی , زانو عمودی خارجی , سه راهی , چهارراهی ,تبدیل 

قیمت نردبان کابل

نردبان کابل گالوانیزه گرم

قیمت نردبان کابل با توجه به گالوانیزه سرد و گرم بودن , ضخامت ورق , ارتفاع دیواره ستون , عرض نردبان کابل , پله پانچ شده یا ریل چنگالی بودن بستگی دارد.

به طور مثال :

قیمت نردبان کابل عرض 10 سانت حدودا از 80000 الی 120000

قیمت نردبان کابل عرض 20 سانت حدودا از 10000 الی 160000

قیمت نردبان کابل عرض 30 سانت حدودا از 120000 الی 200000

قیمت نردبان کابل عرض 40 سانت حدودا از 160000 الی 250000

قیمت نردبان کابل عرض 50 سانت حدودا از 200000 الی 300000

قیمت نردبان کابل عرض 60 سانت حدودا از 250000 الی 370000

در این مطلب، تمامی توضیحات مورد نیاز در راستای پاسخ دادن به سوال نردبان کابل چیست را در اختیار شما قرار دادیم. نردبان کابل، ازجمله پرکاربردترین و مهم‌ترین تجهیزات برقی است که با هدف کاهش خطرات ناشی از نصب و اجرای کابل‌های ولتاژ بالای برق در مکان‌های مختلف نصب می‌شود.

 لدر کابل، بهترین محافظ انواع سیم و کابل برق است که علاوه‌بر داشتن قیمت کم، قدرت هادی و جریان برق را افزایش می‌دهد.

جمع بندی

نردبان کابل گالوانیزه، یکی از تجهیزات پرکاربرد در صنایع مختلف است که می‌تواند امنیت محیط را تضمین کرده و اجرای کابل برق را در پروژه های صنعتی آسان‌تر کند.

برای اینکه بتوانید محصولی مناسب برای استفاده انتخاب کنید، در این مقاله، تصمیم گرفتیم انواع نردبان کابل، عوامل تأثیرگذار بر قیمت و ویژگی‌های یک تولیدکننده معتبر را بررسی کنیم. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای یک خرید بی‌دردسر، ابتدا بخش‌های مختلف این مطلب را با دقت، مطالعه کرده و با آگاهی کامل، سفارش خودتان را ثبت کنید.

برای دیدن نمونه کارهای تولید شده در زمینه نردبان کابل به پیج اینستاگرام مجموعه مراجعه کنید .

همچنین شما عزیزان می توانید برای اطلاع از قیمت سینی کابل , قیمت لوله فولادی برق به لینک های مشخص شده مراجعه فرمایید .

به ما امتیاز دهید!
[کل: 5297 میانگین: 5]