وال پست ناودانی منقطع یا والپست، اصطلاحی است که در صنعت ساخت‌و‌ساز برای اشاره به پروفیل فلزی پیش‌ساخته استفاده می‌شود که به‌عنوان یکی از عناصر سازه‌ای مثل سینی کابل در پروژه‌های مختلف ساختمانی به‌کار می‌رود. این پروفیل‌ها با طول‌ها و اندازه‌های مخصوص ساخته و برش داده می‌شوند که به راحت‌تر شدن اجرای ساخت‌و‌سازها و صرفه‌جویی در زمان، کمک بسیاری می‌کنند. درحقیقت، وال پست به معنای نگهدارنده دیوار در برابر نیروهای وارد بر آن است و در آیین‌نامه 2800 به‌عنوان وادار شناخته می‌شود.

اصلی‌ترین هدف در اجرای وال پست منقطع، جلوگیری از تغییر دیوارهای غیرسازه‌ای در خارج از صفحه است. وال پست فقط یک عضو سازه‌ای نیست، بلکه مجموعه‌ای از اجزاست که وظیفه مهار دیوارهای غیرسازه را برعهده دارد و شامل وادارهای عمودی و افقی، میلگرد بستر و اتصالات می‌شود.

والپست منقطع

والپست که با عنوان وادار یا ناودانی منقطع نیز شناخته می‌شود، می‌توان گفت نوعی نگهدارنده و محافظ دیوار است که با استفاده از پروفیل‌های فولادی ساخته می‌شود. این محصول باعث اتصال بین قاب‌های سازه‌ای و غیر سازه‌ای و تیغه‌ها به اسکلت ساختمان می‌شود. درگیری دیوارهای سازه‌ای و غیر سازه‌ای با اسکلت ساختمان در نهایت منجر به افزایش مقاومت سازه شده و طول عمر ساختمان نیز افزایش می‌یابد. وال پست منقطع خود نوعی وال پست جدید است که اجرای آن نسبت به سایر روش‌های مقاوم‌سازی ساختمان، آسان‌تر و مقرون به‌صرفه‌تر است. این محصول در مواقع بروز حادثه مانند زلزله، نیروهای وارد شده به دیوار را به فریم ساختمان انتقال داده و از تخریب گسترده دیوار جلوگیری می‌کند.

بست رادیکالی

حال آنکه استفاده از بست رادیکالی در اجرای این محصول ایمنی ایجاد شده با وال پست را دوچندان می‌کند. در نهایت می‌توان گفت وادار منقطع تجهیزی است که از دیوار‌ها در برابر نیروهای عمود بر صفحه، نیروهای خمشی و کمانشی که در اثر لرزش سازه به‌وجود می‌آیند، محافظت می‌کند. توجه داشته باشید که وال پست‌ها بارهای لرزه‌ای ناشی از زلزله را تحمل نمی‌کنند. به عبارتی این تجهیزات مانع ترک خوردن دیوار نمی‌شوند، بلکه شدت تخریب دیوار را کاهش داده و ایمنی ساختمان را افزایش می‌دهند.

وال پست منقطع چیست

آیین نامه وال پست منقطع

والپست‌ منقطع انتخاب بهتری برای مهار لرزه‌ای سازه‌های مختلف هستند. نحوه اجرای این وادارها و تعداد و روش نصب آن‌ها برای پیمانکاران اهمیت زیادی دارد. همانطور که گفتیم طبق آیین‌نامه ۲۸۰۰ ، ناودانی منقطع جایگزین مناسبی برای اصلاح ایرادات نبشی‌کشی در ساختمان است. در وال پست جدید، ایمنی دیوارها و افزایش مقاومت سازه با استفاده از ناودانی منقطع، بست‌های رادیکالی، قلاب و گیره انجام می‌شود. آنچه در اجرای وال پست های منقطع مورد توجه قرار می‌گیرد، لزوم استفاده از میلگرد بستر برای استحکام دیوارهاست. البته میلگرد بستر باید به‌صورت مفصلی متصل شود.

تا اینجا با وال پست منقطع و کاربرد آن در افزایش ایمنی سازه و چگونگی نصب آن آشنا شدید. آنچه در بررسی مزایای اجرای این سیستم مورد توجه قرار می‌گیرد، ویژگی‌های مثبتی است که در وال پست‌های جدید تعریف شده است. در واقع مزایایی که در وال پست‌های جدید به روش منقطع وجود دارد، در وال پست‌های قدیمی دیده نمی‌شود. در ادامه مزایای این نوع از وال پست‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اجرای سریع

باتوجه به اینکه وال پست آماده به برش و اندازه‌گیری در محل نیاز ندارد، فرایند نصب آن به راحتی و با سرعت انجام می‌شود. این ویژگی در اجرای سریع پروژه‌های ساخت‌وساز اهمیت زیادی دارد.

در دسترس بودن

پروفیل‌های به‌کاررفته در این سیستم در طول‌ها، عرض‌ها و ضخامت‌های مختلف در دسترس بوده و برای نیازهای مختلف ساختمانی بهینه‌سازی شده‌اند. دسترسی آسان به این مسئله مزیت مهمی است که باعث افزایش سرعت اجرای کار می‌شود.

ایمنی

یکی از فاکتورهای مهم در بررسی مزایای وال پست منقطع، ایمنی قابل‌توجهی است که ارائه می‌دهد. باتوجه به اینکه طراحی و تولید پروفیل‌های وال پست با دقت بالایی انجام می‌شود، نصب آن‌ها نیز با دقت صورت گرفته و خطر خطای انسانی کاهش می‌یابد. این پروفیل‌ها خود از ویژگی‌های ایمنی داخلی برخوردار هستند. به‌عنوان مثال: به سوراخ‌های از پیش تعیین شده برای سیم‌کشی برق یا دنده‌های تقویت‌کننده برای پایداری بیشتر مجهزاند. در نهایت این سیستم یک انتخاب پایدار در ساخت‌وساز است و دوام و طول عمر این پروفیل نیاز به تعویض مکرر را کاهش می‌دهد.

تطبیق پذیری

این پروفیل‌ها از قابلیت استفاده در کاربردهای مختلف مانند: قاب‌بندی دیوارها و سقف‌های نگهدارنده و ساخت پارتیشن برخوردارند. باتوجه به اینکه پروفیل‌ها از قبل برش داده شده‌اند، می‌توان آن‌ها را به سرعت در کنار هم قرار داد و نیازی به اندازه‌گیری‌های پیچیده و برش در محل وجود ندارد؛ به همین خاطر به راحتی نصب می‌شوند.

دوام زیاد

یکی از مزایای قابل‌توجه وال پست‌ها دوام بالای این تجهیزات نگهدارنده است. این پروفیل‌ها از فلزات باکیفیتی مانند: فولاد یا آلومینیوم ساخته می‌شوند. به همین خاطر یک انتخاب مطمئن برای افزایش پایداری و یکپارچگی سازه هستند.

صرفه اقتصادی

وجود حفره‌های تعبیه شده روی پروفیل وال پست یا همان ناودانی منقطع باعث شده که وزن آن از ناودانی‌های معمولی سبک‌تر شود و در نتیجه قیمت آن کاهش یابد. از طرفی چون پروفیل‌ها خارج از محدوده پروژه تولید می‌شوند، امکان تولید انبوه آن‌ها در راستای کاهش هزینه‌های جاری در تولید وجود دارد. به این ترتیب در زمان و هزینه‌های اجرای کار صرفه‌جویی می‌شود.

قابلیت سفارشی‌سازی

یکی از مزایای قابل‌توجه وال پست‌ها امکان سفارش‌سازی آن‌هاست. هرچند این پروفیل‌ها از قبل در ابعاد استاندارد برش داده می‌شوند؛ اما می‌توانید به راحتی آن‌ها را در محل اجرا تغییر داده تا مطابق با الزامات طراحی هر پروژه اجرا شوند. این انعطاف‌پذیری باعث می‌شود که پیمانکاران بتوانند پروفیل‌ها را بر اساس نیاز هر پروژه تطبیق دهند.

وال پست منقطع بیشتر در ساخت چه دیوارهایی استفاده می‌شود؟

در بندهای قبل به دیوار هبلکسی اشاره کردیم. اگر مختصری راجع‌به اجرای وادار یا ناودانی منقطع در بلوک‌های هبلکس صحبت کنیم، خالی از لطف نخواهد بود. همانطور که گفتیم استفاده از ناودانی و بست رادیکالی در ساخت دیوارهای غیر باربر که این روزها با استفاده از بلوک هبلکس انجام می‌شوند، الزامی است. این بلوک‌ها وزن سبکی دارند و به همین خاطر چسبندگی قوی‌تری با ملات مخصوص خود ایجاد می‌کنند.

 اگرچه قیمت هبلکس نسبت به سایر مصالح ساختمانی گران‌تر است؛ اما ایمنی و استحکام بیشتری ایجاد می‌کند. با این حال در ساخت دیوارهای هبلکسی به یک سری تجهیزات جانبی نیاز داریم که ایمنی ساختمان را در برابر زلزله افزایش دهیم. ناودانی منقطع و بست رادیکالی همان تجهیزات ضروری هستند. ناودانی منقطع، اتصال دیوار و تیغه‌ها به اسکلت اصلی ساختمان را محکم‌تر می‌کند.

 استفاده از بست رادیکالی باعث می‌شود که این ایمنی دوچندان شود. در دیوارهای هبلکسی نصب وادار منقطع با استفاده از پیچ ۵ یا ۶ سانتی سربوکس خور به همراه واشر و رولپلاک انجام می‌شود.

قیمت وال پست یا ناودانی منقطع

قیمت، همواره به‌عنوان یک فاکتور مهم در اجرای این نگه‌دارنده‌ها مطرح می‌شود. در برآورد هزینه‌های مربوط به اجرای وادارها، فاکتورهای مختلفی ازجمله، قیمت ناودانی، میلگرد، نبشی اتصال‌دهنده‌هایی مانند wall studs، نوع فولاد به‌کاررفته در وادار، نرخ ارز، تولید‌کننده وال پست و موارد دیگر، موردتوجه قرار می‌گیرند.

اگرچه ممکن است قیمت وال پست به دلیل ترکیبات فولادی به‌کاررفته در آن‌ها، بالا باشد، اما این هزینه، ارزش تأمین ایمنی سازه در درازمدت را دارد. به‌‌طورکلی، برای اینکه بتوانید در هزینه‌های جاری برای نصب و اجرای wall pust صرفه‌جویی کنید، بهتر است یک تولیدکننده وال پست معتبر و منصف را برای این منظور انتخاب نمایید.

در نظر داشته باشید که برای اجرای این نگه‌دارنده‌ها، به نیروی کار متخصص نیاز دارید و باید علاوه بر هزینه‌های خرید مواد لازم، هزینه نصب آن را نیز در نظر بگیرید.

جمع‌بندی

در این مطلب به معرفی وال پست منقطع و کاربرد آن در پروژه‌های ساختمانی پرداختیم. این نوع وال پست با طراحی جدید و از قبل آماده شده در انواع مختلف وادار میانی، وادار انتهایی، وادار ترکیبی و …. وجود دارد و با متریال‌های باکیفیتی از جمله ورق‌های فولادی گالوانیزه تولید می‌شود. استفاده از این نوع تجهیزات در راستای ایجاد ارتباط دیوارهای سازه‌ای و غیرسازه‌ای و دیوارهای خارجی یا تیغه‌ها با اسکلت ساختمان بهینه‌سازی شده است.

نصب وال پست منقطع

با نصب این ناودانی‌ها به دیوار می‌توان نیروهای جانبی را به دیوارها منتقل کرد. در نتیجه در زمان وقوع زلزله یا بادهای شدید، از ریزش دیوار و ایجاد خسارت‌های جانی و مالی سنگین جلوگیری می‌شود. در نهایت میان قاب و اجرای وال پست در ساختمان‌ها یک سازه قوی و پایدار را در دراز مدت ایجاد می‌کند. هزینه اجرای وال پست منقطع نسبت به وال پست‌های قدیمی منسوخ شده بسیار مناسب‌تر است و هر هزینه‌ای که صاحبین پروژه‌های ساخت‌وساز بابت اجرای وال پست صرف می‌کنند، قطعا ارزش ایمنی ایجاد شده را دارد.

در اجرای وادارهای جدید که با عنوان وال مش نیز شناخته می‌شوند، قوانین و ضوابط اجرایی خاصی تعریف شده است که توجه به آن‌ها می‌تواند از اشتباهات جزئی در فرایند نصب این پروفیل‌ها جلوگیری کند. بهتر است که خرید این تجهیزات را از یک منبع معتبر انجام داده و نصب اصولی آن را به افراد کاربلد بسپارید.

شرکت سینی کابل نوسان تولید کننده سینی کابل و نردبان کابل و لوله فولادی برق و پیشرو در وال پست منقطع می باشد

به ما امتیاز دهید!
[کل: 878 میانگین: 4.9]